A. Nove Rastoče knjige v letu 2021
1. Rastoča knjiga Osnovne šole Žužemberk (skupaj z vrtcem)
V šolskem letu 2021/2022 se je vključila v projekt Rastoča knjiga Osnovna šola Žužemberk skupaj z vrtcem. Odgovornost je vrednota, ki jo razvijajo v letošnjem šolskem letu. Lahko gre za odgovornost do samega sebe, učenja in napredka, okolja, jezika, medosebnih odnosov, do starejših, domovine, zdravja …Od prvega do četrtega razreda so učenci ustvarjali na temo odgovornosti v okviru posameznih ur oziroma dneva dejavnosti. 20. december je mednarodni dan solidarnosti. Tega dne je potekal dan dejavnosti za učence od petega do devetega razreda. Na začetku je preko videokonference učence nagovoril policist Edvard Kramar. Učence je opozoril o nevarnostih pirotehničnih sredstev in odgovorno obnašanje med prazničnimi decembrskimi dnevi. Nato so se razredniki pogovorili z učenci, kaj pomeni vrednota odgovornost. Nato so izdelali voščilnice, katere so odnesli osamljenim osebam v svojem kraju, ulici. Naslednje šolske ure so bile namenjene delavnicam. Šesti in sedmi razredi so se posvetili temam odgovornosti do sebe, do lastnega zdravja, šolskega dela. Svoje znanje o domovini so preverili s pomočjo kviza. Osmi in deveti razredi so se bolj posvetili odgovornosti do svoje poklicne odločitve, medsebojnih odnosov, odgovornosti do okolja in varne rabe interneta. Izdelki in projekt Rastoča knjiga so bili predstavljeni na kulturni prireditvi posvečeni slovenskemu kulturnemu prazniku. Ob tej priložnosti je bil v preddverju šole predstavljen tudi lik njihovega projekta – sova, ki sta ga izdelala učenca Žana Hrovat iz 7. a in Patrik Blatnik iz 8. a.
B. Dogodki in obeležitve v letu 2021
5. obletnica Rastoče knjige Primskovo, pod primskovško lipo; 12. 6. 2021
Slovesnost ob 5. obletnici Rastoče knjige Primskovo je potekala, 12. junija 2021, ob 18.30 pod primskovško lipo. Da stvari postanejo žlahtne je potreben čas. Žlahtna je tudi primskovška lipa pod katero se zbirajo rodovi od blizu in daleč. Žlahtne so pesmi. Žlahtne so knjige, v njih so modrost, kultura, dediščina in znanje. Tako kot se za slovesnost spodobi je dogajanje pod lipo obogatila z besedo gospa Andreja Štuhec iz Knjižnice Litija. Rastoča knjiga Primskovo se bogati in žlahtni z dodajanjem vsebin, ki se poiščejo v izvornem domačem okolju. Za 5. obletnico so jo obogatili z novo vsebino: Spomini na furmane in delo z vprego na Primskovem. Dodali pa so ji tudi informacijsko tablo, ki bo obiskovalce primskove gore seznanjala z vsebino. Slovesnost je s svojim nagovorom obogatil gospod Rajko Meserko, župan občine Šmartno pri Litiji in dr. Janez Gabrijelčič, ki s posebno naklonjenostjo spremlja rast vsake rastoče knjige v Sloveniji. V kulturnem programu so nastopili učenci podružnične šole Primskovo, otroci iz vrtca Sovice in ženska zasedba Žlahtne babe. Slovesnost so zaključili z družabnim srečanjem, pesmijo in skromno pogostitvijo. Več na: https://www.mojaobcina.si/smartno-pri-litiji/novice/slovesnost-ob-5-obletnici-rastoce-knjige-primskovo.html
11. širitev Rastoče knjige Temeniške in Mirnske doline, 19. 6. 2021, avla Centra za izobraževanje in kulturo Trebnje
Za lansko jesen načrtovana širitev je bila zaradi epidemije prestavljena, nove liste je tako dobila šele v letu 2021. To so postali večkrat nagrajeni akademski slikarki Marta Bartolj in Maja Kastelic, prof. dr. Matjaž Bunc, vrhunski kardiolog svetovnega slovesa, žal že pokojni dr. Zoran Kržišnik, umetnostni zgodovinar in likovni kritik, zaslužen za razvoj Galerije in Tabora likovnih samorastnikov v Trebnjem, ter dr. Janez Gabrijelčič, idejni oče Rastoče knjige in vseh njenih nadgradenj. Gabrijelčič je o Rastoči knjigi povedal: »Skuša priti do vseh dva milijona Slovencev in jih spodbuditi, da mi nismo samo tako veliki kot predmestje Londona ali Pariza, ampak smo država. In zato mora vsak od nas dati nek prispevek tej naši državi. In veliko je možnosti, da resnično vsak nekaj naredi. Tukaj imamo čudovito parolo, sporočilo, ki pravi: Naj ne mine dan, da ne bi naredil česa dobrega, zase, za družino, za ožjo in širšo skupnost.« Stalna razstava Rastoča knjiga Mirnske in Temeniške doline v avli Centra za izobraževanje in kulturo Trebnje združuje 160 osebnosti. »Pomembno je, da smo pozorni na dosežke, ki pozitivno vplivajo na našo prihodnost in bogatijo človeštvo. Naša izjemna razstava tako pripoveduje o ljudeh, ki so izšli iz mirnsko-temeniške doline ali so ustvarjali na tem prostoru in so dali pečat k razvoju svojega področja ustvarjalnosti. Hkrati pa spodbuja mlade, da sledijo našim listom, da poskušajo s svojo edinstvenostjo postati eden od njih,« pravi varuhinja razstave in direktorica CIK Trebnje Patricija Pavlič.
https://radiokrka.si/clanek/krka-ob-enih/krka-ob-enih-rastoca-knjiga-z-novimi-listi-884367, https://www.druzina.si/clanek/rastoca-knjiga-temeniske-in-mirnske-doline-bogatejsa-za-pet-novih-listov
Slovesnost ob Krkini deklici z rastočo knjigo, Krka d.d. Novo mesto, 3. 9. 2021
S postavitvijo skulpture Krkine deklice z rastočo knjigo je eno najuspešnejših slovenskih podjetij obeležilo svojo 65-letnico. Umetniško delo akademskega kiparja doc. mag. Jurija Smoleta je izdelano iz naravnega hotaveljskega kamna. Pridružitev tovarne Krka d.d. k projektu je izjemno velika čast za Društvo Rastoča knjiga in celoten projekt, ki letos obeležuje svojo dvajsetletnico. Letošnja slovesnost ob Krkini deklici z rastočo knjigo je potekala na ploščadi pred Notolom, v svetovnem merilu najsodobnejši tovarni za proizvodnjo trdnih oblik zdravil, novo misel pa je prispeval predsednik uprave in generalni direktor Krke Jože Colarič. Poleg predsednika Državnega sveta Alojza Kovšce se je svečanega dogodka udeležil tudi predsednik republike Borut Pahor, ki je ob tej priložnosti Skladu Krkinih nagrad vročil državno odlikovanje, red za zasluge, za 50 let Krkinih nagrad in spodbujanje znanstvenih dosežkov zlasti med mladimi. Novo misel na skulpturi Krkine deklice z rastočo knjigo sta na slovesnosti predstavila Krkina sodelavca: pomočnica vodje oddelka v Upravljanju kakovosti Ksenija Gačnik in vodja obrata OTO v Razvoju in Proizvodnji zdravil Martin Banovec. Novo misel na skulpturi Krkine deklice z rastočo knjigo sta na slovesnosti predstavila Krkina sodelavca: pomočnica vodje oddelka v Upravljanju kakovosti Ksenija Gačnik in vodja obrata OTO v Razvoju in Proizvodnji zdravil Martin Banovec. Letošnja misel se glasi: »Krkina rast temelji na znanju in predanem delu krkašev.«
6. obletnica Rastoče knjige OŠ Šmihel, Mihaelov dan na OŠ Šmihel
Pisal se je 16. oktober 1864, ko je učitelj Karel Krištof prvič stopil pred svoje učence v enorazrednici šmihelske šole. Tako se je začela pisati zgodovina najstarejše osnovne šole v Novem mestu. Bila je pestra, od enorazrednice do šole, ki se je ločevala na deško in dekliško in šele po 2. svetovni vojni pod eno streho združila vedoželjne dečke in deklice. V vsej svoji bogati zgodovini so si učitelji in drugi strokovni delavci prizadevali, da bi učence vzgajali za vrednote kot so delavnost, vztrajnost, ljubezen in spoštovanje. Te cilje so uresničevali skozi čudovite projekte, ki so dosegli svoj cilj še posebej takrat, ko so bili učenci aktivni tudi sami. Leta 2016 smo te in druge vrednote prepoznali v vseslovenskem projektu Rastoča knjiga. Dr. Janez Gabrijelčič, idejni oče tega projekta in naš nekdanji učenec, nas je navdušil z osebnim pristopom in zgledom. Strinjali smo se z njegovo vizijo, da ni dovolj samo brati, ampak tudi razmišljati, biti aktiven in imeti rad. Naši Šmihelčanka in Birčanka, deklici z Rastočo knjigo, sta stari 6 let. Že na samem začetku smo želeli spodbuditi učence, da bi soustvarjali vsebine tega projekta. Njihovih idej je bilo res veliko in do danes smo že marsikatero tudi uresničili. Na njihov predlog dan šole imenujemo Mihaelov dan, ki ga vsako leto popestrimo z drugačno vsebino in obliko: kulturni, športni ali naravoslovni dan. Prav tako imamo že od samega začetka Mihaelovo malico oz. kosilo po izboru učencev. V šolskem letu 2021/2022 Rastoča knjiga OŠ Šmihel deluje pod krovnim naslovom GIBANJE IN ZDRAVA PREHRANA – TO NAJ BO NAŠA VSAKDANJA NAVADA. K izboru teme so nas spodbudile aktualne zdravstvene razmere kot posledica epidemije, kar se kaže v slabših gibalnih sposobnostih ter prekomerni telesni teži pri učencih. Sledimo globalnemu cilju, da učenci uzavestijo pomen prehrane in gibanja za zdravje in dobro počutje. Septembra smo organizirali športni dan, v katerega so bili vključeni različni športi in uvedli minuto za zdravje. Tudi letošnji Mihaelov dan je bil nekaj posebnega, saj smo slovesno obeležili 157-obletnico šole in 6-letnico Rastoče knjige OŠ Šmihel. Po šolskem radiu je zadonela šolska himna … Poglej tja, kjer se mavrica konča, tam šmihelska šola dom ima …, nato pa nas je nagovorila gospa ravnateljica, Romana Šarec Rojc. V nadaljevanju smo s pomočjo projekcije prebirali zgodovino šole in Rastoče knjige. Z velikim veseljem smo prebrali sporočilo dr. Janeza Gabrijelčiča, ki nam ga je poslal ob tej priložnosti.
več na: https://www.os-smihel.si/rastoca-knjiga-2021-2022/, https://mestnik.si/z-rastoco-knjigo-rastejo-tudi-zaposleni-in-ucenci-na-os-smihel-in-podruznici/
5. obletnica Rastoče knjige OŠ Brežice, Brežice, 18. 10. 2021
V Športni dvorani Brežice so včeraj skupaj z učenci in učitelji pripravili slovesnost ob 50-obletnici delovanja Osnovne šole Brežice. Del slovesnosti je potekal pred zgradbo šole, kjer so z dvigom zastave Republike Slovenije obeležili tudi 30 let samostojnosti naše države in pet let sodelovanja v projektu Rastoča knjiga. Slavnostnega dogodka so se udeležili župan Ivan Molan s sodelavci in ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec ter župan pobratenega mesta Dobrany Martin Sobotko. Ministrica Kustečeva je v govoru izpostavila pomen znanja in učenja, župan Molan pa je zapisal: “Draga Osnovna šola Brežice. Vse najboljše.”Program so pripravili učenci šole ob pomoči njihovih učiteljic mentoric.
Več na: https://www.youtube.com/watch?v=Gw70-5EW6uM, http://novice.najdi.si/predogled/novica/a8452630c61f8536a8ab74fea6ddad62/Moje-Posavje/Dolenjska-in-Posavje/Osnovna-%C5%A1ola-Bre%C5%BEice-praznuje-50-let
6. 10 let Rastoče knjige Veliki Gaber z okolico. 21. 10. 2021
Društvo upokojencev Veliki Gaber in učenci OŠ Veliki Gaber so na igrišču tamkajšnje šole pripravili kulturno prireditev ob deseti obletnici Rastoče knjige Veliki Gaber z okolico. Knjiga, ki spodbuja moč povezovanja, znanja in vrednot, ki spodbuja osebno in kulturno rast posameznika in družbe kot celote. V uvodu prireditve je obiskovalce nagovorila in pozdravila predsednica DU Joži Štrempfelj, ki je s skupino upokojencev tudi snovala Rastočo knjigo Veliki Gaber z okolico. Povedala je, da je Rastoča knjiga za sam kraj nekaj pomembnega, ki nam omogoča, da lahko z besedo obudimo pomembne ljudi iz Velikega Gabra in okolice, ki so vsak na svoj način prispevali k razvoju kraja in širše okolice, vse od druge polovice 19. stoletja naprej. Za posluh in pomoč se je zahvalila županu in predvsem idejnemu očetu g. dr. Janezu Gabrijelčiču, ki je tudi častni občan naše Občine. Predsednica KS Veliki Gaber Štefanija Gliha je v svojem nagovoru poudarila pomen Rastoče knjige tudi kot vodilo za nadaljnji razvoj v kraju in dodala, da je naloga vseh, da knjigo še naprej dopolnjujemo in ohranjamo. Na to pot rasti so pred petimi leti pristopili tudi učenci in učitelji OŠ Veliki Gaber. Z veseljem se je ravnatelj mag. Gregor Udovč v svojem nagovoru zahvalil idejni vodji njihove Rastoče knjige, učiteljici Justini Zupančič, ki je srce projekta. Poudaril je, da je strmenje k odličnosti za življenje zelo pomembno. Obiskovalce pa je na prireditvi nagovoril in jim ob jubileju čestital tudi župan Alojzij Kastelic. Poudaril je, da sta Dolenjska in Bela krajina najbolj uspešni gospodarski regiji v Sloveniji in, da je v teh regijah največ Rastoče knjige. »Mislim, da se že čuti rezultate tega, kar je oče Rastoče knjige, g. Gabrijelčič, prehodil skupaj z nami na tem področju. V tem razdvojenem svetu še kako potrebujemo spodbude, sodelovanje, prijateljstvo, znanje in zato je vsak talent naša skupna odgovornost. Da spodbujamo k dobremu in dosegamo še boljše rezultate. Verjamem, da bo v prihodnjih desetletjih v Velikem Gabru še veliko rastočnikov.« Slavnostna govornika sta bila idejni oče Rastoče knjige Slovenije doktor Janez Gabrijelčič in ambasadorka Rastoče knjige profesor doktor Slavka Kavčič. Oba sta ponosna, da se je Rastoča knjiga rodila na Dolenjskem in se je tako dobo zasidrala v prostoru in želita, da še naprej tako lepo raste. Rastoča knjiga je projekt, v katerem delujejo društva Rastoče knjige že v 13 državah sveta in tako preko kulture, znanosti, knjig in dosežkov predstavljajo svojo veličino in odličnost svetu. Z njim se Slovenci v svetovnem merilu predstavljamo kot narod, ki želi s svojo kulturo prispevati v svetovno zakladnico znanja in idej. Vse to je odprlo možnost, da kot posamezniki in narod stopimo po poti nenehne rasti. »Od dobrega k boljšemu in boljšega k odličnemu«, so povedali učenci tamkajšnje OŠ, ki so skupaj z učiteljicami pripravili čudovit kulturni program. Naj nas vodi misel idejnega očeta Rastoče knjige, dr. Janeza Gabrijelčiča, ki pravi, naj ne mine dan, da ne bi naredili česa dobrega zase, za družino, za ožjo in širšo skupnost.
7. Srečanje ob Deklici z rastočo knjigo ob zimskem solsticiju, Severni ljubljanski park - Park Rastoče knjige, 21. 12. 2021,
https://www.skledar.si/drzavni-svet-kulturni-in-posebni-dogodki/Srecanje-ob-deklici-z-rastoco-knjigo-ob-zimskem-solsticiju-2021/
C. Ostalo
1. 4. list Rastoče knjige OŠ Center Novo mesto
V šolskem letu 2021/2022 so si na osnovni šoli v sklopu projekta Rastoča knjiga zadali nalogo, da povabijo k intervjujem Novomeščane in z radovednimi očmi osnovnošolcev pokukajo v njihove življenjske zgodbe. Njihovi pogovori so imeli poudarek na posameznikovem življenju v našem mestu in na vrednotah, kot so znanje, priložnost, odgovornost, motivacija, aktivnost, trud, dosežki, sodelovanje, vizija, ljubezen do družine in njihovega mesta, vodila otroštva in mladosti…
Več na: http://online.anyflip.com/tkho/dfog/mobile/index.html
2. 6. Rastoča knjiga Osnovne šole Lava Celje
V decembru 2021 so na Osnovni šoli Lava izdali že 6. Rastočo knjigo z naslovom Odtisi – Srce in Um Slovenije. Njena vsebina je povezana s tridesetletnico samostojnosti Slovenije in z dvajseto obletnico gibanja Rastoča knjiga. V knjigi so zbrali razmišljanja in fotografije nekaterih naših učencev, staršev, zaposlenih, sokrajanov, znanih Slovencev in drugih. Z njimi so delili svoj pogled na Slovenijo nekoč in danes, na njene naravne lepote, kulturo in na kulinariko. Konec meseca decembra je izšel tudi koledar odličnosti, mojstrstva in etike za leto 2022. Dali so mu naslov Prebudimo moč skupnosti, saj želijo z njim ljudi spodbuditi k temu, da bi se čim bolj trudili za pozitivno skupnost, ki bi bila prijazna za vse ljudi. V besedo skupnost so ujete: up /upnost/, upanje, izjemna notranja moč, energija, želja, ljubezen, raznolikost posameznikov, moč modrih misli, pridnih rok, dobrote srca, pravičnost, optimizem, medsebojna podpora, radodarnost … Kot so zapisali, želijo v vseh 12-tih mesecih ustvariti atmosfero za prebujanje čutov in lastnosti, ki jih vsi potrebujemo kot posamezniki in kot skupnost, da bomo s sveta preganjali temne sile, ki so se zajedle med ljudi v naši slovenski in širši skupnosti. Pregnati želijo strah, ki hromi ljudi, jih dela neaktivne, jih drži v primežu nelagodja in širi slabo energijo. Pregnati želijo nestrpnost, ki so jo odgovorni razlili med ljudi vseh starosti in v vse pore družbe, namesto, da bi ljudem vdihovali upanje, ljubezen, navdušenje nad življenjem, jih povezovali v skupno moč pozitivnih sprememb. Z razmišljanjem in udejanjanjem besed – lastnosti, ki so jih izbrali za nove izzive, želijo pregnati sence dvoma in nezaupanja med ljudmi. Želijo si, da tudi s pomočjo njihovega koledarja odličnosti skupnost raste, se razvija, spreminja, brsti, se uravnava v različnosti, da je vedno s srcem usmerjena v dobro za vsakega posameznika in vse skupaj … »Skupaj smo, zmoremo, se radostimo, se veselimo, smo nepremagljivi, premikamo nemogoče, smo navdihujoči drug drugemu, smo trdni, imamo moč, ki jo potrebujemo za vse nas, za ta trenutek, za skupno prihodnost.«
Več na: https://www.oslava.si/projekti/6904-2/
3. 6. Rastoča knjiga Osnovne šole Toneta Pavčka Mirna Peč
V letošnjem šolskem letu so projekt Rastoča knjiga obeležili na drugačen način kot pretekla leta. Učenci so pri urah posameznih predmetov poustvarjali na temo karantena. Pisali so različne pesmi, besedila, risali, barvali in izdelovali izdelke. Pri urah oddelčne skupnosti pa so skupaj z razredniki oblikovali plakate, s katerimi so okrasili notranjost šole. Besedo karantena so izbrali ravno zaradi tega, ker je bila to beseda leta 2020 in nas je vse skupaj v preteklih mesecih močno zaznamovala.
Razstavo z izdelki učencev si lahko ogledate v e-Rastoči knjigi: https://www.ostpavcka.si/2021/06/11/6-rastoca-knjiga/
4. Osnovna šola Šmarjeta: Rastoča deklica, pripravljena na mraz, 21.12.2021
21. 12. 2021 je zimski solsticij prinesel koledarsko zimo. Nekateri pravijo, da takrat nastopi velika tišina, v kateri najdemo svoj mir, nato pa se začne povečevati moč sonca in dnevi postajajo daljši. Na OŠ Šmarjeta so Deklico z Rastočo knjigo obdali s šalom, da ji mraz ne bo prišel do živega.
https://ossmarjeta.splet.arnes.si/8546-2/
5. Pismi Deklice z Rastočo knjigo v letu 2021
- V letu 2021 se je Deklica z Rastočo knjigo obrnila na javnost – podpornice in podpornike – s sporočilom z naslovom Epidemija covid-19 in Rastoča knjiga v letu 2021
- V letu 2021 je Deklica z Rastočo knjigo nagovorila javnost z voščilom za novo leto 2022.
Pisma smo objavili tudi na spletnem portalu Državnega sveta.